Виставки / Архів виставок / 2014 рік / Вшановуємо Тараса ШЕВЧЕНКА.

До 200-річчя від дня народження великого українського поета і  художника Тараса Шевченка в Художньому музеї відкрито дві мистецькі виставки.

Перша -  «Вшановуємо Тараса Шевченка», з фондів Дирекції художніх виставок України. Експозицію складають 50 творів живопису і графіки 26 видатних мистців України, які осмислюючи надбання національної культури, знаходять сучасні композиційні та колористичні вирішення.

Живопис представлений полотнами народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Миколи Максименка «Кодня. Старий гайдамацький шлях», народного художника України Віри Баринової (Кулеби)  «Благословення», заслужених художників Ураїни  Т. Міхно  «До свята Кобзаря»,  В. Маслака «Дума про Україну» та ін.

Поетичні твори Кобзаря стали джерелом натхнення для створення графічних аркушів народних художників України О. Губарєва «Максим Залізняк», В. Перевальського «Козаки в церкві». На виставці представлено ілюстрації до поеми «Гайдамаки»  О.Івахненка та В. Ігуменцева, до поем «Перебендя» та «Катерина» В.Гордійчука.

Народний художник України, перший лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка  Василь Касіян (1896-1976),  творами «Т.Шевченко на Україні» і «Т. Шевченко з казахським хлопчиком» проілюстрував нелегкий життєвий шлях Кобзаря.

Друга виставка «І мене в сім’ї великій…» - традиційна для Художнього музею. Щороку, в березні, ми вшановуємо Кобзаря, ім’я і багатогранна творчість якого стали символами єдності  нашого народу.

В експозиції – живописні,  скульптурні, графічні та твори декоративно- ужиткового мистецтва тернопільських мистців. Серед них  твори заслужених художників України Ярослава Омеляна («Тарас Шевченко», «Т.Шевченко в Кременеці»), Богдана Ткачика («І на оновленій землі…», «І мене в сім’ї великій…»). Унікальні чотири краєвиди з місць заслання Т.Шевченка -  Андрія Ткаченка, які він намалював у 1962-63 рр., перебуваючи у Казахстані. Привертає увагу портрет молодого  Т.Шевченка  пензля М. Федчини. Ілюстраціями до поезій Кобзаря є полотна В.Окрутного «За Байраком байрак»,  заслуженого майстра народної творчості А.Гриба  «В своїй хаті своя правда…», «Зацвіла в долині…».

Серед естампів – ілюстрації до літературних  творів Т.Шевченка: літографії заслуженого художника України П.Шпорчука «Причинна»,  офорти М.Попова «Без мами», «Дід», В. Лопати «Утоплена», М. Дерегуса «Наймичка з Марком». Шевченкіана представлена в екслібрисах   М.Бондаренка, теракотовій скульптурі малих форм Б.Карого, плетінні з рогози О. Дейнеки.

Про творчість Т.Шевченка – художника (а це близько 800 портретів, жанрових композиції, пейзажів, малюнків із  біблійними, історичними сюжетами) дають уявлення великоформатні репродукції живописних полотен  («Автопортрет», «Катерина», «Циганка-ворожка», «Портрет В. Кочубея»), також  листівки, на яких відтворено цикл графічних портретів,  офорти  із серії «Живописна Україна», рисунки - «Притча про блудного сина».

Цікавими для відвідувачів будуть світлини зі створення і встановлення пам’ятника Т.Шевченку в Тернополі у 1982 р. (скульптор М. Невеселий, архітектор С.Калашник).

Доповнює тематичну виставку література: факсимільне видання «Кобзаря» (1840),  рідкісний «Малий Кобзар»  (1923), «Т.Г. Шевченко в народній творчості» (1940),   «Кобзарі»,  ілюстровані І.Марчуком, В. Касіяном,  три  видання книги «Т.Шевченко на Тернопільщині» І. Дуди, Б. Мельничука (1990, 1998, 2007).

Виставки  мають на меті в ювілейний рік ознайомити громадськість з творчістю Т.Шевченка - художника та провідних мистців України і Тернопільщини.
          
                                                     Ольга ВАВРИК –
заступник директора з науково-просвітньої роботи

Під час вернісажу.
Поезії Т. Швченка читає народний артист України В. Хім'як.
Виставку відвідав голова ТОДА Олег Сиротюк.