Експозиції / МЕМОРІАЛЬНА ЗАЛА ДІОНІЗІЯ ШОЛДРИ

У 1993-95 рр. у музеї працював мистець і реставратор із Нью-Йорка, уродженець Тернополя Діонізій Шолдра (1925-1995). У березні 1944 р. він покинув рідне місто і виїхав на Захід. У 1950 р. емігрував до США, де був прийнятий у члени Об’єднання Мистців Українців в Америці (ОМУА). Малярство і реставрацію студіював в Університеті Інсбрука (Австрія) та Віденській Академії мистецтв. У 1965 р. повернувся до Нью-Йорка, де працював у реставраційній майстерні. Згодом відкрив власне ательє.

Його праця реставратора продовжилася  в Тернополі, куди він повернувся назавжди після двох відвідин – у 1991 і 1992 роках. Д.Шолдра заклав основи реставраційної справи в музеї, реставрував картини «Співачка» Ю. Меґоффера, «Портрет старої» В.Маковського, «Св. Євхаристія» невідомого автора, провів консервацію десятка творів західноєвропейського мистецтва, що нині знаходяться в постійній експозиції.

Д. Шолдра подарував музею 50 своїх картин. Частина з них виставлена для огляду в Меморіальній залі. У травні 1994 р. була влаштована виставка творів Д.Шолдри в «Золотій залі» Українського фонду культури в Києві. Типовим для мистця є мотив високого неба і поламаних самотніх дерев («Самітнє дерево», «Туга», «Після буревію»). Дерева символізують його поламане життя і долю мільйонів українців, обпалених світовою війною, емігрантів, які були змушені покинути Батьківщину.

У залі представлені для огляду особисті речі Майстра, інструменти, якими він користувався, реставраційні матеріали, які привіз з Нью-Йорка та Відня. В експозиції знаходяться  фотокопії полотен, що  зберігаються у приватних колекціях України, Австрії, США і Канади  та відреставрованих ним картин, документи, каталоги виставок, в яких брав участь, унікальна «Книга творчості Українських мистців поза Батьківщиною» (1981).

Індивідуальні виставки творів мистця проводилися в музеї до 70 і 80-річчя від дня народження  у жовтні 1995-го і жовтні 2005 рр.

20 вересня 1998 р. на будинку по вул. Листопадовій, 8, в якому жив і помер Д.Шолдра, встановлено пам’ятний знак (скульптор О.Маляр), а в музеї відкрито Меморіальну залу.
Д. Шолдри. 1994 р.
Д. Шолдра. САМІТНЄ ДЕРЕВО. 1983.
Меморіальна зала Д. Шолдри. 1994 р.