Виставки / 2020 рік / "НЬЮ-ЙОРК - ІЛОВАЙСЬК: ВИБІР"

«Нью-Йорк-Іловайськ: Вибір»
 
У Тернопільському обласному художньому музеї відкрито виставку «Нью-Йорк-Іловайськ: Вибір», присвячену пам’яті Маркіяна Паславського – американця українського походження, учасника  Революції Гідності, бійця добровольчого батальйону «Донбас», який загинув 19 серпня 2014 року в Іловайську.
Над створенням  проєкту працювала команда Національного музею Революції Гідності, спільно з Музеєм української діаспори і родиною Паславських. В експозиції виставки – особисті речі М.Паславського, які розповідають про яскраві періоди дитинства, юності та навчання у Вест-Пойнті – престижній військовій академії США. А також світлини,  на яких бачимо перебування М.Паславського на Революційному Майдані в Києві та згодом на Сході України,  влітку 2014 року.
Директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло (м.Київ) представив виставку як мандрівний проєкт, покликаний для того, аби про Маркіяна Паславського й Іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей в Україні. Адже перша публічна презентація виставки «Нью-Йорк-Іловайськ: Вибір» відбулася у серпні 2019 року в Музеї української діаспори у Києві, а    Тернопіль – друге місто де вона  представлена. І це невипадково, адже  мати героя -  Орися Паславська (Гунчак) родом із села Старе Місто  біля Підгайців Тернопільської області. У місті Підгайці ім’ям М. Паславського названо гімназію.
            Назар Розлуцький, провідний науковий співробітник Музею української діаспори, учасник російсько-української війни,  куратор проєкту зазначив: "Це виставка про людину, яка навіть після своєї смерті продовжує об’єднувати людей і народи. Маркіян Паславський, народжений у США, став справжнім героєм України, захисником своєї історичної батьківщини від російської гібридної агресії. На відміну від багатьох українців, які захищали свої домівки, сім’ї, майбутнє, Маркіяна спонукав піти на війну лише власний вибір, той метафізичний Вибір із великої літери, за який він заплатив власним життям:  вибір бути українцем".
Вернісаж відвідав заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир  Крупа. Він  зазначив,  що вибір Маркіяна Паславського, який залишив комфортне життя в США і пішов захищати Україну,   пов'язаний з великою любов’ю до Батьківщини, відчуттям відповідальністю за її долю. Заступник начальника управління культури ТОДА Світлана Байталюк у виступі зауважила, що великий вплив на формування і виховання патріота має родина. Саме такою була родина Паславських, яскравим представником  якої є дядько Маркіяна, проф. Тарас Гунчак – відомий історик.
Присутні на виставці представники  родини Паславських зі Львова і Підгайців, родичі Героїв Небесної Сотні, учасники АТО,  поділилися спогадами про М.Паславського, наголосивши на актуальності таких проєктів, які нагадують нам всім, що війна на Сході триває, що кожного дня на передовій знаходяться люди , які жертвують своїм життям і здоров’ям  заради миру в Україні.
Виставка діятиме до 30 серпня 2020р.
                                                                                                 Ольга ВАВРИК – заступник директора ТОХМ
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua