Виставки / 2018 рік / Антон Манастирський - 140

                                                                                                                            Все життя я мріяв, щоб
                                                                                                                            думи мої які я втілював
                                                                                                                            у своїх картинах були близькі
                                                                                                                            і зрозумілі народові.
                                                                                                                                            А. Манастирський
 
      У Тернопільському обласному художньому музеї працює книжково-ілюстративна виставка до 140-річчя від дня народження А.І. Манастирського.
      Антон Іванович Манастирський належить до тих українських художників, творчість яких сформувалася на зламі двох століть. Відомий як багатогранний живописець, майстер портрету, жанрових та історичних картин, численних пейзажів, натюрмортів, талановитий графік-ілюстратор, А. Манастирський став справжнім літописцем свого народу, відобразивши основні віхи його життя, боротьби і творчих звершень.
       Народився художник в с. Завалів, що на Тернопільщині, 2 листопада 1878 р. Навчався в Краківській академії мистецтв. В 1905 р. повернувся до Львова, де розпочав працювати.
      Протягом тривалого часу художник працював в галузі книжкової графіки. Робота для видавництва давала йому можливість творчо спілкуватися з масовим читачем.
       Найулюбленішим жанром графіки А. Манастирського була дитяча ілюстрація. Він виконав сотні малюнків, проілюстрував у 1920-х роках ряд видань серій «Шкільна бібліотека», що виходили у Львові, створив ілюстрації до букварів та читанок, народних казок та оповідань. Хоча графічна спадщина художника менш відома ніж його живопис, але без уявлення про неї не можна скласти повну картину розвитку його творчості.
       Поезія  Т.Г.Шевченка з раннього дитинства увійшла в життя А. Манастирського. Він не раз малював портрети Кобзаря. Ряд живописних творів виконані за мотивами віршів Шевченка, зокрема «У ворожки», «Тополя», «Катерина».
       Художник часто малював жанрові композиції на сільську тематику. Серед них картини «Ярмарок у Делятині», «Два приятелі» та ін.
      У 1920-х роках живописець створив низку ліричних пейзажів. Окрему тематичну серію складають пейзажі Прикарпаття.
      Протягом життя А. Манастирський створив ряд реалістичних портретів, позначених глибоким проникненням у внутрішній світ людини: «Портрети сина Вітольда», «Портрет матері», «Портрети дружини в інтер’єрі» та ін.
У 1950-х роках А. Манастирський вперше звертається до натюрморту: «Бузок» (1952), «Півонії» (1955), «Маки» (1956). Його творчість швидко влилася у могутнє мистецьке русло поруч із творчістю І. Труша, О. Кульчицької., Л. Левицького, Г. Смольського.
       Твори А.І. Манастирського знайшли дорогу до найширшого глядача. Тільки за післявоєнні роки вони виставлялися більш як на двадцяти художніх виставках (Львові, Києві, Таллінні, Ризі, Одесі, Донецьку, Ужгороді, Чернівцях), а також за кордоном (Кракові, Варшаві, Торонто).
Твори зберігаються в музеях Львова, Києва, Полтави та за кордоном. В постійній експозиції Художнього музею представлено пейзаж «На підгір’ї й села невеселі».1965.
       Помер художник 5 травня 1969 р.
       Творчість видатного митця стала надбанням скарбниці української образотворчої культури, однією з кращих сторінок історії українського живопису.
 
                                                                     Вікторія  КОЗЛОВСЬКА – науковий співробітник Художнього музею.
 
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua