Виставки / 2018 рік / ТРАДИЦІЙНЕ НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

           27 вересня  у  Тернопільському обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки  «Традиційне народне мистецтво Тернопільщини» Тернопільського обласного   осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
            Починаючи з 2015 року  виставка  проводиться щорічно.  Цього разу експозиція  знайомить із творчим доробком  42-х майстрів, які представили більше 200 творів. Серед учасників виставки  - члени і кандидати у члени НСМНМУ, заслужені майстри України і початківці.
Традиційні вишиті рушники, які вражають поєднанням кольорів, різноманітністю візерунків, витонченістю мережок  подали С. Бабій та Н. Семців з Теребовлі. Вишитий одяг – сукні, жіночі та чоловічі сорочки   представили В.Кривоніс, Н. Луцишин, Л.Демчук, У. Джигринюк.
             Спираючись на традиції народного гончарства Галичини, працює у цій царині В.Бардачевський зі с. Товсте Гусятинського р-ну. Його макітри, глечики -  багато  декоровані геометричними та квітково-рослинними узорами. Р.Друк із Тернополя подав  оригінальний посуд, підсвічники, О. Мельничук  - миски, О.Козевич -  іграшки-свищики.
              Широко представлена популярна сьогодні лялька-мотанка - одна з найдревніших іграшок. Здавен у кожній українській родині лялька-мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері - прародительки та зв’язку між поколіннями.  Авторські сюжетні ляльки представили І.Вербицька, М.Гірняк, Г.Джус, І. Харатін, А.Шушкевич. Л.Павлова репрезентувала оригінальну ляльку з соломи та  традиційні весільні воскові віночки.
                В експозиції чимало творів у галузі художньої обробки дерева. Цікаві сюжетні твори та тематичні композиції  подали В.Лупійчук, Є.Храпливий, Ю. Пащук, Р.Дацко, В.Дусан,  Є.Гірняк, скульптурний портрет – М.Кульчицький.
           Народне малярство представлене творами І.Турчина, заслужених майстрів народної творчості України Т.Балбус і В.Шерстія.
              Ще кілька століть тому прикраси з маленьких намистинок користувалися величезною популярністю. Тепер же бісер -  на новій хвилі моди. Традиційні ґердани, силянки  представили О.Карплюк, Т.Жмурко, Г.Михальська, Н.Харченко, В.Андраш. Котильйони з бісеру подала Т.Семенець.
             Зацікавлення викликають сюжетні витинанки з паперу  Р.Крамара, Г.Дудар і С. Харченка, традиційні писанки на перепелиних, гусячих яйцях Р.Крамара,  з орнаментами Поділля -  І.Харатін.
             Не оминають своєю увагою майстри народного мистецтва і традиційного жанру плетіння з рогози і соломи. Заслужений майстер народної творчості України А.Гриб представив  композицію «Антипортрет» та декоративну таріль. Вази, віночки із соломи та скрученого сіна подала Н.Гуска.
              З вітальним словом на вернісажі  виступили:  заступник голови Тернопільської обласної ради Л.Л.Крупа, начальник управління культури тернопільської обласної державної адміністрації Г. П. Шергей, заступник міського голови – Л.О. Бицюра. Вони зазначили, що народне мистецтво – важлива і невід’ємна складова української культури. Традиційні художні ремесла і промисли – це генетична пам'ять народу, яка зберігає його духовний досвід, єднає минуле зі сьогоденням, стає дороговказом  в майбутнє.
Голова Тернопільського осередку НСМНМУ Уляна Джигринюк подякувала майстрам за їхню щоденну працю і участь у виставці, яка відображає стан розвитку народного мистецтва в області.
                  Виставка триватиме до 21 жовтня 2018 р.

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua