Виставки / 2024 рік / БАРВИ ВЕЛИКОДНЯ

На сто лі – духмяна паска,
А круг неї – писанки.
Уділи нам, Боже ласки
На всі дні, на всі віки!
Немала у нас родина,
Та молитва всіх єдина:
Хай розквітне Україна,
Як в погожі дні – весна.
Платон Воронько
    Великдень – дуже важливе і шановане свято у християнській релігії. Воно пов’язане із воскресінням Ісуса Христа, тому й має назву Великий день або Великдень. Всі ми чекаємо цей день з великими надіями та сподіваннями, що настане мир і спокій на нашій рідній землі.
   З 2 квітня у Художньому музеї діє виставка писанок та сакрального мистецтва з фондів музею. Серед експонатів - ікони 18 – 20 століття невідомих авторів із зображенням Розп’яття, Богородиці, Воскресіння та Вознесіння Ісуса. Ікони відрізняються як технікою виконання: олія, темпера, акрил, так і матеріалом основи: дерево, полотно, метал, скло. Цікавою є ікона «Ісус Христос. Пресвята Євхаристія» виконана на металі, де зображений Ісус з атрибутами Святого Причастя. Привертає увагу «Плащаниця» поч. 20 ст., на тканині невідомого українського художника. Окрасою експозиції є твори Юліана Панькевича , де Ісус та Богородиця одягнені у вишиванки.
   На огляд глядачів також виставленні твори сучасних майстрів пензля: Юрія Чумака «У Великодню ніч», Володимира Шерстія «Зарваницька Богородиця» та «Писанкарка» Михайла Голютяка. Вперше для експонування представлено скульптуру «Серце Ісуса» невідомого автора поч. 20 ст. нещодавно відреставровану Ігорем Дудою.
На території України здавна була традиція розписувати та фарбувати яйця до Великодня, так створювались писанки, крашанки, дряпанки, мальованки. Писанки відрізнялись в окремих регіонах кольоровою гамою, орнаментацією, назвами візерунків, технікою виконання. Писанка – яйце декороване традиційними символами, які пишуться за допомогою воску і барвників. Дослідники заявляють, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків. Основні: сонце – символ єдності, хрест – символ вогню, душі, зоря – символ любові. Кольори також мають значення. Білий символізує чистоту, зелений – колір багатства рослинного світу, червоний – любов, відродження.
    Ознайомитись з орнаментальними відмінностями писанок різних регіонів України зможете, оглянувши виставку, де представлені понад 80 експонатів. Авторами є знані в Україні писанкарі – Юрій та Леся Цікали.
   Для українців Великдень – це не тільки різнокольорові писанки і смачна паска. Це особливе свято, коли слідують традиціям і вірять у диво. Тому з 23 по 25 квітня у музеї будуть проводитись майстер - класи по створенню писанок для дітей та дорослих. Запрошуємо тернополян та гостей міста відвідати художній музей та створити собі весняний настрій.
 
Наталія Піщев, головний зберігач фондів Художнього музею.

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua