Виставки / 2024 рік / «МОТАНКА» Марти ПІТЧУК

     У виставковому залі Художнього музею відбулася презентація виставки живопису талановитої художниці з Івано – Франківська Марти ПІТЧУК «МОТАНКА».
    Марта Пітчук свого часу закінчила Косівський інститут декоративного та прикладного мистецтва ЛНАМ та Українську академію друкарства у Львові. Творить в галузі станкового та монументального живопису. Разом із чоловіком, художником Юрієм Пітчуком, працює над муралами. Створили серію стінописів на етнотематику на багатоповерхівках Івано - Франківська, де зобразили жінок у традиційному українському вбранні. До Всесвітнього дня вишиванки створили мурал у Чернівцях – намалювали дівчину в буковинській вишитій сорочці. Серед спільних робіт - розпис опори австрійського віадука у Ворохті на Прикарпатті. Мальовані фігури гуцулів нанесли на його бетонні частини, не зачіпаючи живого каменю. Працювала Марта і над сценографіями до театральних вистав у Івано – Франківську. Серед її зацікавлень – народний одяг і традиційні головні убори.
    Зацікавлення традиціями нашого народу, їх вивчення та переосмислення, надихнуло Марту до створення циклу живописних картин «Мотанка», в яких переплелися і нашарувалися мотиви української автентичності, сучасне бачення авторки. Марта зробила ляльку мотанку, прадавній український оберіг, головною героїнею своїх картин. В її творах мотанка – не бездушна істота, а - жінка із плоті і крові, особистість з характером, в якій відчувається потужна енергетика, в якій краса поєднується з силою, гордістю і нескореністю. Привертає увагу хрест на обличчі мотанок, сонячний хрест який є символом духовної сили і процвітання Роду. Це найсильніший оберіг і символ, відомий на теренах України з часів Трипільської культури 5 тис. до н.е., він виконував роль захисного оберегу, який привертає до людини позитивні події та енергетику.
      Живопис Марти – декоративний, створений вільним, сміливим мазком, що повторює обертальний рух, яким в давнину творилася - моталася лялька. Роботи випромінюють експресію та енергію, яка закладена у жестах рук та динаміці жіночих тіл. Темне тло додає полотнам глибини і загадковості, подекуди містичності. Авторка дуже уважна до деталей, ретельно продумує композицію, в якій немає випадковостей і яка наповнена мотивами і символами традиційного українського регіонального строю. Для Полтавщини притаманний квітковий вінок і дерево життя, для Гуцульщини – ліжники та ткані килими, для західного Поділля – борщівські сорочки і прикраси, для Волині – намітки. Є в картинах і символи війни, яку нині переживає наш народ – маскувальна сітка, тривожні дзвони. Ідея, закладена у творі, примушує глядача мислити і розгадувати задум авторки.
   У свою творчість Марта вкладає душу і в той же час розкриває її перед глядачем, надаючи доступ до найпотаємніших її куточків. Твори мисткині зберігаються у приватних колекціях Англії, Німеччини, Чехії, Італії, Австрії, Франції, Люксембургу, Польщі, Аргентини, США, Канади.
   Марта активно долучається до волонтерської діяльності. Її картини неодноразово були представлені на благодійних аукціонах. На кошти від продажу полотен, а це - більше 1,2 млн гривень, були придбані автомобілі та інше спорядження для наших захисників. Також Марта представляє Україну на мистецькій платформі за кордоном, а саме: в Брюсселі, США, Таїланді, де в неї були персональні виставки.
На вернісажі з вітальними словами виступили:
Григорій Шергей – директор Художнього музею,
Світлана Байталюк – директор департаменту культури і туризму ТОВА,
Олег Сиротюк – депутатТернопільської обласної ради,
Богдан Ткачик – народний художник України,
Володимир Якубовський – заслужений художник України.
Володимир Чорнобай – заслужений художник України,
Людмила Павлова – заслужений майстер народної творчості України,
Віра Матковська – колекціонерка борщівської народної сорочки.
    Чудовим співом зачарували присутніх тріо «Солов'ї Галичини» Тернопільської обласної філармонії у сладі Наталії Бойко, Оксани Лісовець та заслуженої артистки України Надії Татарчук, партія фортепіано - Олег Кирилюк.
      Допомогу у забезпеченні звуковим обладнанням надав Тернопільський обласний центр дозвілля «Терноцвіт».
      На виставці в Художньому музеї представлено 23 твори, які складають цікаву та цілісну експозицію. Виставка триватиме до 24 березня 2024 року.
      Запрошуємо відвідати!
Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua