Виставки / 2023 рік / Микола БЕЗДІЛЬНИЙ (до 100-го ювілею художника)

     Микола Бездільний – мистець знаний не тільки на Тернопільщинні, а й в Україні та за її межами, як художник – графік, живописець, музикант, композитор. Він учасник багатьох виставок, Заслужений майстер народної творчості з 1973 року.
    Народився Микола Бездільний 11 листопада 1923 року в місті Нові Санжари на Полтавщині. З дитинства захоплювався малюванням і музикою. Та мрію стати професійним художником обірвала війна, на якій він частково втратив зір.
      У 1946 році вступив на навчання у Полтавське музичне училище, після завершення якого був направлений на роботу в місто Збараж, потім в Бережани. В Бережанах був керівником і організатором студії образотворчого мистецтва, яка у 1980 році стала художньою школою.
     Формування його творчої особистості відбулося ще під час навчання в училищі. В наступні роки він пише цілий ряд творів, в яких утверджується, як зрілий майстер народної творчості.
   Микола Бездільний створив близько 100 музичних творів і понад 600 творів у різних жанрах і техніках виконання. Крім живопису і графіки він займався різьбою по дереву, карбуванням на металі, тисненням на шкірі, скульптурою, витинанкою, аплікацією.
    Серед живописних робіт вагоме місце займають пейзажі присвячені красі і розмаїттю рідного краю. Його зачаровують мальовничі місця Прикарпаття з чудовою природою та архітектурою. Серед творів: «Куточок Бережан», «Бережани. Ратуша», «Вечірні Бережани», «Весна», «Гуцульське подвір’я», «На окраїні міста», «Закарпаття. Гори» та інші. Захоплювався також натюрмортами. Твори виконані олійними, акварельними фарбами, гуашшю, але перевагу віддавав темперному живопису. В одних його роботах переважають темні, приглушені кольори, в інших бачимо гру кольорів.
    Заслуговує на увагу ще одна сфера творчості М.Бездільного – його графічне мистецтво. Графічні твори виконані аквареллю, гуашшю, фломастером: «Бережани. с. Рай», «Зимовий ранок», «Осіння земля (Бережани)» та інші.
    В творчості майстра значне місце займає тема квітів, композиції з рослинними орнаментами. В багатьох  творах помітний вплив народної творчості, зокрема бережанських орнаментів з писанок і вишивок.
     Від 1953 року М. бездільний був учасником виставок у Києві, Львові, Тернополі. Його твори зберігаються у Бережанському краєзнавчому музеї, Львівському музеї етнографії, Тернопільському обласному художньому музеї та у приватних колекціях.
       Помер Микола Бездільний 22 жовтня 1980 року.

Старша наукова співробітниця ТОХМ
Вікторія Козловська
 

Верби над річкою (весна)
Вечірня тиша
Зимовий вечір