Виставки / 2020 рік / ВИСТАВКА РІЗДВЯНИХ ЛИСТІВОК

Щороку, із наближенням Різдвяно-новорічних свят, ми прагнемо бути поруч зі своїми рідними і близькими, незважаючи на відстані. Хочемо привітати їх добрим словом, веселою колядою і барвистою вітальною листівкою.
Прообразом сучасної святкової листівки слід вважати середньовічні гравюри, присвячені народженню Ісуса Христа, зокрема, гравюра на дереві XVI ст. із підписом латиною: « Я- Христос Дитина, народжена від чистої Діви. Смертний, нехай новий рік для тебе буде щасливим».
Перші тиражовані різдвяні листівки випустили в Англії за малюнками, створеними 1794 року художником Добсоном. Масовий випуск поштових карток розпочався 1869 року. У Франції та Німеччині листівки стали випускатися 1870-го, в Англії, Швейцарії — 1871-го, у Росії — 1872 року. Тоді ж з’явилися і філокартисти — колекціонери листівок. А через 25 — 30 років, на зламі XIX — XX століть, це захоплення стало у світі масовим.
Тернопільський обласний художній музей має велику колекцію Різдвяних та Великодніх листівок, які експонуємо на тематичних виставках. Але цього року ми змінили традицію і представляємо Різдвяні листівки з колекції Вікторії СЛІПЧЕНКО (м.Київ). В експозиції – 130 поштівок. Найбільше представлено авторських листівок львівської художниці Стефанії Гебус-Баранецької (1905-1985), виконаних в техніці кольорового лінориту. Такі листівки вручну робили в незначних кількостях львівські художники-графіки в 60-80-х рр. В продажу вони ніколи не були, розповсюджувалися між знайомими та друзями. Представленими на виставці листівками, С.Гебус-Баранецька вітала київського художника Миколу Сліпченка. В сюжетах можна помітити гілочки ялини, свічки, ялинкові прикраси. Кожна листівка багато декорована орнаментами – геометричними і рослинними, також присутній напис «З Новим Роком!».
Цікавими є листівки С. Караффи-Корбут, І. Буги, Л.Іванової, Т.Слойки. Кожна з них – неповторна і несе в собі енергетику свята, атмосфери родинного затишку і тепла.
Виставка діятиме до 20 січня 2021 року.
О.Ваврик – заступник директора ТОХМ

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua